MÚ ŠUMPERK - informační systém: Městský úřad Šumperk

OLOMOUCKÝ KRAJ - Olomoucký kraj

Daňové poradenství Tomáš Paclík

Čerstvé fotografie zde

Spirituál Kvintet

Za neuvěřitelných pětačtyřicet let existence se stal Spirituál kvintet bez nadsázky živou legendou českého folku. Ačkoliv v průběhu své dráhy skupina pod vedením kytaristy a hudebního vědce Jiřího Tichoty interpretovala mnoho rozdílných žánrů od renesančních písní přes anglické a irské balady, české lidové a obrozenecké písně, až po trampskou klasiku, těžištěm jejího repertoáru byla vždy hudba, kterou si vepsala do názvu: černošské spirituály ve specifických úpravách a převážně s výbornými českými texty. Kostelním vystoupením Spirituál kvintetu na Blues Alive tak máme možnost připomenout si nejen jeden z kořenů blues, ale zároveň jakousi "druhou stranu téže mince".
www.spiritualkvintet.cz
Zpět na program

Johnny Rawls Band

Kytarista a zpěvák Johnny Rawls se na hudební scéně pohybuje už od šedesátých let. Jeho kořeny sice spadají do Mississippi, kde se na kytaru učil od svého dědečka, místního bluesového muzikanta. V pozdějších letech mu učaroval typicky městský soul-bluesový styl, ve kterém se dopracoval originality jako interpret i jako autor. Vlastní kapelu založil už v sedmnácti letech, předskakoval s ní hvězdám typu B.B. Kinga, Little Miltona či Bobbyho Blanda. Nahrávat pod vlastním jménem začal až v minulé dekádě, nejprve pro vlastní značku Touch Records, později pro firmy Rooster Blues a JSP. Ačkoli se Johnny Rawls stále drží svého soul-bluesového stylu, jeho výbušná vystoupení jsou důkazem stálé životaschopnosti půl století staré muziky.
www.cmt.com/artists/az/rawls_johnny/bio.jhtml
Zpět na program

Strašidelný Elektrik Band

Jeden z vítězů letošního jarního Blues Aperitivu, pražská bluesrocková kapela Strašidelný elektrik band, zaujala mezinárodní porotu především originálním repertoárem z dílny leadra Petra "Bubáka" Bubláka a jeho svérázným kytarovým i pěveckým projevem. Bublák není pro pravidelné návštěvníky Blues Alive neznámou postavou - již vloni zde vystoupil jako sólový kytarista kapely písničkáře Jakuba Nohy.
www.sweb.cz/elektrikband
Zpět na program

Jana Ružičková & Blues House

Slovenská zpěvačka Jana Ružičková patří k nejzajímavějším hlasům, znějícím od našich východních sousedů. Jako jedna z loňských postupujících z Blues Aperitivu zaujala svým syrovým procítěným projevem a po právu jí letos patří místo na hlavním pódiu. Bodem k dobru je i rostoucí množství jejího původního materiálu, který postupně převažuje nad bluesovými standardy.
www.slovakblues.sk/blueshouse01.html
Zpět na program

Jiří Schmitzer

Jiří Schmitzer je znám veřejnosti především jako člen pražského divadla Ypsilon a hvězda mnoha českých filmů. Stále známější je díky třem vydaným albům a velkému množství koncertů i jako svérázný písničkář. Schmitzerovy muzikantské kořeny sahají až do šedesátých let, kdy hrál s několika bigbeatovými kapelami jako baskytarista. A i když dnes vystupuje sám s dvanáctistrunnou kytarou, jeho písně mají stále rock´n´rollový tah a rhythm´n´bluesovou strukturu a přímočarost. Kapitolou samou pro sebe jsou drsně humorné texty a způsob vystupování, který v sobě nezapře dokonalou hereckou profesi.
www.osobnosti.cz/jiri-schmitzer.php
Zpět na program

Jimmy D. Lane Band

Letos čtyřicetiletý kytarista a zpěvák Jimmy D. Lane nemohl mít lepší bluesovou školu: narodil se jako syn slavného chicagského kytaristy Jimmyho Rogerse, autora jednoho z nejhranějších bluesových standardů Walking By Myself. Doma si podávaly dveře největší hvězdy chicagské scény - Muddy Waters, Howlin´ Wolf, Willie Dixon a mnozí další. V osmi letech poprvé sáhl po otcově kytaře a zkoušel hrát, naplno se však hudbě začal věnovat až po návratu z armády v roce 1983 pod vlivem poslechu Jimiho Hendrixe. O čtyři roky později jej jako sólového kytaristu do svého Jimmy Rogers Bandu angažoval otec. Zároveň Jimmy D. Lane založil svou první kapelu. S tou debutoval v roce 1995 nejen jako interpret, ale také jako autor drtivé většiny repertoáru. Seznam osobností, se kterými stál na pódiu či ve studiu se čte jako encyklopedie blues a rocku - najdeme mezi nimi např. Micka Jaggera, Keithe Richardse, Erika Claptona, Vana Morrisona, B.B. Kinga, Taj Mahala, Roberta Planta či Pinetopa Perkinse. Zvláštní vazbu má Jimmy D. Lane i k hlavní hvězdě dnešního večera Hubertu Sumlinovi: byl to totiž právě on, kdo Jimmymu v roce 1986 daroval jeho první kytaru typu Fender Stratocaster. Ta jej provází dodnes.
www.jimmydlane.com
Zpět na program

Boogie Boys

Polští hosté Boogie Boys přivezou do Šumperka hudbu, kterou jsme zde dosud neslyšeli, a to rovnou v neobvyklé sestavě dvě piana a bicí. Kapela vznikla před třemi lety a čtenáři prestižního magazínu Twój Blues ji ve výroční anketě označili za největší objev loňského roku na polské scéně. Ideálem Boogie Boys je typická hudba zakouřených černošských náleven, ale i hudba duchovní - gospel. Nespokojují se ale jen s převzatým materiálem, nýbrž aplikují klasické postupy i na vlastní autorskou tvorbu v polštině. Vystoupení Boogie Boys bude nepochybně jedním z největších překvapení letošního Blues Alive.
www.boogieboys.prv.pl
Zpět na program

Hubert Sumlin Band

"Já nikdy nebyl v Československu, ale doufám, že to je dobrej kraj, rád bych viděl ´svý´ lidi," řekl Hubert Sumlin časopisu Rock & Pop v dubnu tohoto roku. Půl roku poté máme konečně možnost se s živou legendou, jedním z posledních stále aktivních pamětníků chicagského bluesového kvasu padesátých let, setkat tváří v tvář. Bude to dva dny po jeho čtyřiasedmdesátých narozeninách.
Hubert Sumlin se narodil v Mississippi, vyrůstal však v Západním Memphisu, kde začal hrát spolu se svým sousedem, později neméně slavným muzikantem, harmonikářem Jamesem Cottonem. Zde si ho roku 1954 vyhlédl Howlin´ Wolf, pozval jej do Chicaga a dal mu stálé angažmá ve své skupině. Nezaměnitelná Sumlinova prsty bez trsátka "trápená" kytara se stala poznávacím znamením nejtemnějšího blues bandu své doby a Sumlin se tak stal vlastně "architektem" jedné z nejtypičtějších odnoží klasického chicagského soundu, na který se dodnes snaží navázat stovky následovníků. Sumlin působil po Wolfově boku až do jeho smrti v roce 1976 a nahrál s ním všechny slavné nahrávky včetně evergreenů The Red Rooster, Back Door Man, Smokestack Lightnin´, Spoonful, I Ain´t Superstitious, Killing Floor či Hidden Charms. Už během hraní s Wolfem ovšem vydával sólové desky (debut nahrál v roce 1964 kupodivu ve Východním Berlíně, "hned vedle tý Zdi, ve studiu, prolezlým agentama", jak zavzpomínal v Rock & Popu) a byl tak dobře připraven na sólovou dráhu, na které je nepřetržitě od druhé poloviny sedmdesátých let. Zejména v posledních letech se kolem Huberta Sumlina dějí velké věci: jako jednu z hlavních hvězd jej na kytaristický summit Crossroads, zachycený na stejnojmenném DVD, vloni pozval Eric Clapton, kterého Sumlin spolu např. s Keithem Richardsem na oplátku přizval k nahrávání svého posledního alba About Them Shoes. Časopis Rolling Stone Huberta Sumlina zařadil mezi stovku nejlepších kytaristů všech dob bez ohledu na žánr, nedávno také vyšla Sumlinova knižní biografie s příznačným názvem The Troubles And Triumph Of Blues Legend. Na otázku Rock & Popu, která tedy byla jeho největší nesnáz a největší triumf, Hubert Sumlin odpověděl: "Obojí přišlo ve chvíli, kdy jsem se dal dohromady s Howlin´ Wolfem. Tak to je!" Věřme, že ode dneška bude moci mezi své triumfy počítat i vystoupení na jednom festivalu kdesi v srdci Evropy...
www.hubertsumlinblues.com
Zpět na program

HOOCHIE COOCHIE BAND

Brněnská kapela, jež na Blues Alive hrála snad nejčastěji, byť ji najdeme na plakátech jen dvou ročníků. Čtveřice, vedená kytaristou a zpěvákem Janem Švihálkem, totiž patří k pilným návštěvníkům všech šumperských bluesových akcí a nikdy není třeba ji přemlouvat k nočnímu jamování. Bylo tedy nasnadě, že jedním z jamsessionových homebandů ročníku, završujícího první dekádu Blues Alive, bude právě tato kapela "s inventárním číslem".
hoochiecoochieband.no-ip.com/cz/index01.php
Zpět na program

BLUES ZE DŽBÁNU

V rámci tématického sobotního odpoledního bloku jsme se tentokráte rozhodli prezentovat bluesový styl, který se zatím na Blues Alive neobjevil - jugbandovou hudbu. Jugbandy byly součástí meziválečné bluesové jižanské scény, příznačné pro ně bylo širší instrumentální obsazení ve venkovském lidovém duchu. Název těmto proměnlivě sestavovaným kapelám dal "jug", tedy džbán, na který se přefukováním hrdla vedla basová linka. K dalším tradičním jugbandovým nástrojům patřily vedle kytary a foukací harmoniky také mandolína, valcha, kazoo, někdy i banjo či housle. K prezentaci jugbandové hudby vyzvala dramaturgie muzikantské zástupce tří sousedících zemí - České republiky, Slovenska a Maďarska. Základní ideou bylo, aby nešlo o stabilně fungující kapely, nýbrž občasné projekty, v jejichž projevu dostane prostor improvizace, přirozenost a třeba i náhoda. Z Maďarska přijali pozvání Jugging Stones, příležitostná kapela, jež překvapí především repertoárem: hraje totiž, jak název napovídá, písně Rolling Stones právě v jugbandovém duchu. Českou republiku v tomto nevyhlášeném klání bude reprezentovat muzikant a publicista Jan Sobotka spolu s do jugbandu "převlečeným" Hoochie Coochie Bandem. Ze Slovenska pak přijíždí Veteráni zo Salon Doré, občasně vystupující jugband kolem dvou velkých osobností tamní scény Jána Liteckého Švedy a Juraje Turteva. A na vás už je jen se dobře bavit.
www.bobekblues.wz.cz
Zpět na program

EASY STREET

Živoucím dokladem toho, že Blues Alive stírá a zároveň rozšiřuje své hranice, je i účast tohoto polského dua, jež se na festival probojovalo z jarního Blues Aperitivu. Dvojice v klasickém složení kytara - foukací harmonika hraje především countrybluesové standardy. Porota na jejím projevu ocenila zvláště jejich autentické a instrumentálně dokonalé provedení, které si v ničem nezadá se zámořskými originály.
www.easystreet.pl
Zpět na program

Juraj "Mojo" Haruštiak & Blues Banda

Mladý slovenský bluesman Juraj "Mojo" Haruštiak se vypracoval do pozice jedné z vůdčích osobností slovenské scény. Ač je díky svému hlasovému projevu přezdíván "slovenský John Lee Hooker", jeho přístup k tradičním bluesovým formám je stále neortodoxnější a velmi invenční. Právě díky němu zaujal nejen na loňském Blues Aperitivu, ale např. i porotce polského festivalu Rawa Mazowiecka.
www.hc.sk/src/bluesman.php?lg=sk&oid=1130
Zpět na program

JAKUB KOŘÍNEK

Hvězda mladého kytaristy a zpěváka Jakuba Kořínka za poslední rok stoupá s každým vystoupením: své umění, ve kterém se prolínají staré bluesové standardy s vlastní tvorbou, předvedl např. na plzeňském International Resophonic Festivalu, mosteckém Non Stop Blues či trnavském Dobrofestu. Není divu, že porotu letošního Blues Aperitivu zaujal natolik, že mu udělila zvláštní cenu v podobě samostatného bloku na hlavním pódiu Blues Alive.
www.jakubkorinek.cz
Zpět na program

Sugar Blue & GK BROTHERS BAND

Letos padesátiletý Sugar Blue (vl. jm. James Whiting) patří k největším mistrům foukací harmoniky své generace. Pochází sice z New Yorku, první bluesmanské krůčky ovšem podnikal po boku jednoho z největších countrybluesových kytaristů Brownieho McGheeho. V polovině sedmdesátých let se na radu pianisty Memphis Slima přestěhoval do Paříže, kde hrál v bluesových klubech. Právě tam jej objevili Rolling Stones, se kterými natočil tři alba Some Girls, Emotional Rescue a Tattoo You. Na prvním z nich je i hit Miss You, jehož harmonikové sólo je dosud nepochybně nejslavnějším počinem Sugar Blue. A to i přesto, že poté, co odjel se Stouny několik turné a přidal se k Chicago Blues All-Stars basisty Willieho Dixona, obdržel v roce 1985 svou první cenu Grammy za živé album Blues Explosion. O čtyři roky později se tatáž situace opakovala v souvislosti s Dixonovým albem Hidden Charms. Sugar Blue je pověstný jednak šíří svého záběru od chicagského blues přes rock až k jazzu, jednak nevídanou hráčskou technikou, jež mu umožňuje skutečné exhibice včetně hraní dvojhlasů. Za svou dlouhou kariéru si Sugar Blue zahrál s kdekým - mj. Rooseveltem Sykesem, Rayem Charlesem, Koko Taylor, Steviem Rayem Vaughanem, Fatsem Dominem, Jerrym Lee Lewisem a mnoha dalšími. Do Šumperka Sugar Blue přijíždí s česko-švýcarsko-americkou kapelou GK Brothers Band, vedenou veteránem českého bigbeatu, basistou Georgem Kozlem (ex-Blue Effect).
Zpět na program

Michal Prokop & Friends

Klasik českého rhythm´n´blues a soulu se po mnohaleté pauze, v níž se věnoval budování politické a úřednické kariéry, vrací k radosti svých fanoušků stále častěji na pódia. Na jaře vydal živý záznam koncertního vystoupení v triu s Lubošem Andrštem a Janem Hrubým, koncertuje však i s širokou elektrifikovanou sestavou Friends, v jejímž obsazení nechybí ani dechová sekce. Stále více se hovoří i o novém řadovém albu, ve kterém by měl Michal Prokop navázat na někdejší úspěšnou spolupráci s básníkem Pavlem Šrutem.
www.michalprokop.cz
Zpět na program

Smokin´ JOE Kubek Band

Lightnin´ Hopkins, T-Bone Walker, Freddie King, Albert Collins, Johnny Winter, Stevie Ray Vaughan - nejslavnější hráči, kteří vymodelovali to, co rozumíme pod pojmem texaské kytarové blues. Dnes už bez nadsázky k této hvězdné šestici přiřadit i jméno Smokin´ Joe Kubek. Devětačtyřicetiletý Dallasan si první bluesové ostruhy vysloužil v doprovodné kapele nikoho menšího než Freddieho Kinga, Koncem osmdesátých let se po několika angažmá v dalších kapelách konečně "udělal pro sebe" - hlavním impulsem bylo setkání s původně jazzovým kytaristou a zpěvákem Bnoisem Kingem, který se stal Kubekovým partnerem nejen interpretačně, ale postupem času i autorsky. Po poměrně ortodoxním texaském období na prvních albech (Steppin´ Out Texas Style, Chain Smokin´ Texas Style, Texas Cadillac) se postupně v souvislosti s narůstajícím množstvím vlastních písní stylový záběr kapely rozšiřuje. Od druhé poloviny devadesátých let (např. alba Got My Mind Back, Také Your Best Shot) až po současnost (Show Me The Money) lze označit hudbu Smokin´ Joe Kubek Bandu za bluesrockovou, v níž se ovšem neztrácejí ani kořeny obou hlavních tvůrců - Kubekova ryze bluesová přímočarost a Kingova jazzová průprava. Ačkoliv byla alba kapely, vycházející na prestižních značkách Rounder či Blind Pig, vždy vysoce hodnocena, Kubek sám přiznává, že jejich největší síla je na pódiu. Dokonale sehraný band s vynikajícími sólisty bude jistě více než důstojnou tečkou nejen za letošním ročníkem, ale také za prvním desetiletím existence Blues Alive.
www.smokinjoekubek.com
Zpět na program